Caféer i Wien – världsberömda och mysiga

Caféer i Wien - Café Sperl - Semester i Österrike med Austria Travel
Café Sperl i Gumpendorferstrasse © Wien Tourismus – Peter Rigaud

Wiens berömda och mysiga Wienercaféer kallas Kaffeehäuser (Kafffehus) i Wien. De första caféerna i Wien grundades redan på slutet av 1600-talet.

Typiskt är att du serveras på marmorbord, sitter i ett bås, det finns tidningar att läsa och ofta flera biljardbord att spela på.

Stilen är från förra sekelskiftet. Många wienercaféer har dock tillägnat sig en egen stil, ofta präglad av ägarens intressen och tycken.

Det är öppet från tidigt på morgonen till sent på kvällen och du kan välja mellan mängder av olika kaffedrycker, maträtter och bakelser.

Ofta kan du se stamgäster spela kort eller biljard, diskutera, prata, läsa en tidning eller en bok. Ofta sitter någon och jobbar med datorn framför sig.

På 1800-talet spred sig dessa kaffehus över hela Österrike så att Wiens Kaffeehaus har blivit en österrikisk institution.

På UNESCOs världsarvlista

Wiens caféer är så världsberömda och märkvärdiga att de sedan 2011 finns med på UNESCOs immateriella världsarvslista!

Vanliga frågor om caféer i Wien

Vad är skillnaden mellan ett svenskt café och ett Wienercafé?

Jo, en skillnad är att i Österrike står även maträtter på menyn. Visserligen inte så många som på en restaurang men tillräckligt.

Du kan alltså gå på café i Wien och äta en god lunch, till exempel gulasch eller schnitzel.

Dessutom har caféer i Wien en traditionell inredning, ofta med biljardbord, många tidningar, m.m.

Vad är skillnaden mellan kafé och konditori?

Till ett kafé går man för att äta och dricka på plats.

Till ett konditori går man för att köpa bakverk. Ibland finns det en servering som ibland är en sidoverksamhet.

Vissa konditorier har egen tillverkning av bakverk, medan andra är återförsäljare av bakverk från en storproducent. Detta gäller i synnerhet konditorier som är del av någon kedja. Fördelen med en kedja är att priserna kan hållas låga.

Den mest kända i i Österrike är konditorikedjan Aida. Deras slogan är We bake the world a better place.

Caféer i Wien - Konditori Aida- Semester i Österrike med Austria Travel
Konditori Aida i Wien © APA – Hochmuth

De har många konditorier över hela Österrike och funnits i över hundra år.

Vi tycker att kvaliteten är god, priserna är helt OK och många filialer har typisk Wien-känsla över sig. Den känslan är kanske bara uppenbar för Österrikare, inte för turister.

Vi känner inte till något Wienercafé som är del av någon butikskedja.

Hur ska kaffe i Wien drickas?

Kaffe ska drickas med vatten! Kaffe i Österrike serveras alltid med ett glas vatten. Får du inte ett glas vatten till kaffet så är något skumt…

Varför är kypare på caféer i Wien så kantiga?

Tja, om vi visste det. Är det en tradition?

Kyparen (nästan alltid en man) kallas för Herr Ober (Herr kypare).

Caféet är hans imperium och ingen annans. Ibland kan han göra ett snorkigt eller strängt intryck och han gillar inte veliga gäster. Snabbt ska beställningen gå!

Så håll dig väl med Herr Ober!

Ja, det finns också kvinnliga kypare men de är inte många.

Givetvis är inte alla kypare sådana…

Filmen visar en artig (!) och perfekt engelsktalande kypare på Café Central,

Du får också veta hur man betalar notan och hur man ger dricks i Österrike.

10 caféer i Wien värda ett besök

Ingrid och Manfred på Austria Travels kontor pratade ihop sig om denna favoritlista. Ingrid är uppvuxen i Wien och Manfred bodde tio år i Wien. Båda gillar Wiens caféer.

Alla caféer har vi besökt personligen, minst två gånger. En del är kända, andra okända.

Alla dessa wienercaféer är värda ett besök. Alla är speciella på något sätt.

Se filmen om traditionella kaféer i Wien. Observera att alla våra favoriter finns med i filmen. Det måste betyda att vi har rätt, eller hur?

1. Café Alt Wien

Café Alt Wien, Bäckerstrasse 9, 1010 Wien

Mix av café och värdshus, bekannt för sin goda gulasch och speciella atmosfär. Öppet varje dag från 09.00 till 02.00.

Café Alt Wien - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Du måste pröva gulaschen på Café Alt Wien © Café Alt Wien

2. Café Central

Café Central, Palais Ferstel, Herrengasse 14, 1010 Wien

Riktigt stort med överväldigande inredning. Öppnade 1876 och stamcafé för Leo Trotsky, Theodor Herzl och många fler.

Café Central i Palais Ferstel - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Café Central i Palais Ferstel © Café Central

3. Café Diglas

Café Diglas, Wollzeile 10, 1010 Wien

God mat, grymma bakelser och gott kaffe (så klart). Nära Stephansplatsen. Sätt dig inte i någon turistfälla utan gå hit istället.

Café Diglas - - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Traditionella Café Diglas i Wiens centrum © CC BY 3.0 Schölla Schwarz

4. Café Hawelka

Café Hawelka, Dorotheergasse 6, 1010 Wien

Kultcafé i Wiens absoluta centrum. Josefa och Leopold Hawelka var ständigt närvarande. En plats för tidens intellektuella och kreativa giganter.

Kultcaféet Hawelka - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Kultcaféet Hawelka i Wiens ceentrum © CC BY-SA 4.0 Sniper Zeta

5. Café Jelinek

Café Jelinek, Otto-Bauer-Gasse 5, 1060 Wien

Traditionellt genuint café med icke-traditionella seder. Här kan du äta frukost från 09.00 till 22.00. Alltid smarrigt oavsett tidpunkt.

Cafe Jelinek - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Cafe Jelinek. Här finns inte många turister… © Cafe Jelinek

6. Café Kafka

Café Kafka, Capistrangasse 8, 1060 Wien

I don’t know why, but when sitting in this cafe you just feel like a philosophy student with all these intellectual people next to you.Sabrina, 22
Café Kafka - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Du kan röka men inte äta kött på Café Kafka i Wien © CC BY-SA 2.0 – BarroomUniverse

7. Café Korb

Café Korb, Brandstätte 7-9, 1010 Wien

Inredning från 1960-talet. Art-Lounge och annat spännande. Vansinnigt charmigt och med smarriga bakelser.

Café Korb - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Café Korb i Wien © Österreich Werbung – Lammerhuber

8. Café Ritter

Café Ritter, Mariahilfer Strasse 73, 1060 Wien

Perfekt vattenhål när man trött på att springa på Mariahilfer Strasse. Traditionellt Wienercafé med stort urval.

Cafe Ritter - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Cafe Ritter vid Maria Hilferstrasse © Cafe Ritter

9. Café Rüdigerhof

Café Rüdigerhof, Hamburger Strasse 20, 1050 Wien

Mysigt café lite utanför innerstan med stora lokaler och trädgård. Inte många turister hittar hit. Öppet från 09.00 till 02.00.

Cafe Rüdigerhof - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Cafe Rüdigerhof med härlig uteservering © Rüdigerhof

10. Café Sperl

Café Sperl, Gumpendorfer Strasse 11, 1060 Wien

Traditionellt wienercafé nära Mariahilferstrasse. Stort och har det mesta. Utomhusservering på sommaren.

Café Sperl © Austria Travel - Rusner - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Året är 2005. På besök i Café Sperl © Austria Travel – Rusner

Caféer värda att undvika

Dessa caféer är bra men ofta finns här mängder av människor, mestadels turister. Tyvärr är det då ont om plats och personalen kan vara stressad.

  • Café Sacher
  • Café Demel
  • Café Landtmann

Men givetvis sätter vi aldrig vår fot i en Starbucks i Wien… 😉 

Hitta ditt eget Wienercafé

Det vimlar av bra caféer i Wien. Vår lista fokuserar på caféer i Wiens centrum. Det finns dock fina caféer nästan överallt.

Ser du ett intressant café?

Chansa, pröva och kanske har du hittat dit favoritcafe!

Café Landtmann - Caféer i Wien - Semester i Österrike med Austria Travel
Apfelstrudel och gott kaffe på Café Landtmann

Så beställer du ditt kaffe

Du vill ha Beställ då
Espresso Mokka eller en Schwarzer
Latte Macchiato Verkehrter
Cappuccino Melange
Mjölk/grädde till din espresso Brauner eller Mokka/Schwarzer med Milch/Obers
Vanligt kaffe! Mokka eller Schwarzer verlängert – eller normaler Kaffee

Du kan göra det ännu enklare.

Berätta helt enkelt vad du vill ha!

I Österrike är man van vid att gäster har särskilda önskningar.

Kaffe-ABC för caféer i Wien

Observera att avvikelser mellan caféer förekommer. Olika caféer kan ha egna varianter på exempelvis Kapuziner.

Wienerisch Översättning Was ist es då?
Brauner, klein Brun, liten Espresso med kaffegrädde, liten kopp
Brauner, gross Brun, stor Espresso med kaffegrädde, stor kopp
Brauner, verlängert Brun, förlängd Espresso & hett vatten med mjölk/kaffegrädde, stor kopp
Einspänner Enspännare = vagn dragen av en enda häst Svart kaffe, kaffegrädde och florsocker i ett glas med öra. Öra eftersom kusken höll tyglarna i andra handen!
Fiaker Droska på Wien-tyska En Mokka med rom
Franziskaner Franciskaner Melange, med vispgrädde istället för skummad mjölk. Kanske heter den Franziskaner på grund av färgen på munkdräkten?
Glas Wasser Glas vatten Kranvatten i litet glas (1/8 liter), serveras utan merkostnad
Kapuziner Kapuciner Liten Mokka med en aning kaffegrädde (till kaffet får samma färg som luvan på en kapucinermunks dräkt). Ibland får du en dubbel Mokka med vispgrädde
Kurzer   Se Mokka, kurzer
Melange   Mokka med skummad mjölk
Milch Mjölk Mjölk
Mokka, klein Mocca-kaffe Espresso, liten kopp
Mokka, kurzer   Liten espresso, gjord med ännu mindre vatten, alltså ännu starkare
Mokka, groß/doppelt   Espresso, stor kopp/dubbel
Mokka, verlängert Mokka, förlängd Hett vatten hälls på en liten espresso tills måttet för en stor Mokka nåtts
Obers, Sahne=tyska Grädde Kaffegrädde
Schale Gold En kopp ”Guld” Kaffet får så mycket kaffegrädde att färgen blir guldbrun, ljusare än en Brauner.
Schwarzer Svart Se Mokka
Verkehrter ”felvänd” i proportionerna I ett högt glas blandas en liten Mokka med mycket mjölk och skummad mjölk
Wiener Eiskaffee Iskaffe Stor kall Mokka (espresso) med vaniljglass, vispgrädde och florsocker
Zucker Socker Socker

 

Inga kommentarer

Wien och Salzburg

Res till härliga Wien och fina Salzburg. Bekväm resa: Boende, inträden och all transfer ingår.

Grupp & konferens i Wien

Wien fascinerar! Pampiga byggnader, spännande konst, pulserande storstadsliv och levande traditioner möter dig.