Vingårdsvandring Sydtyrolen Bolzano Bozen Vandra kastanjeleden Sydtyrolen Rostade kastanjer vandring Höstvandring kastanj Sydtyrolen italien Vandring Peitlerkofel Klostret Säben vandra på kastanjeleden i Sydtyrolen Blommande äppelträd kastanjerutten Sydtyrolen Kväll kastanjer sydtyrolen Törggelen kastanjer Italien Vandring Seiser Alm Vandring vid foten av Plattkofel © Austria Travel - Rusner Semester i Italien - resor till Italien Vingårdsvandring Sydtyrolen Bolzano Bozen Vandra kastanjeleden Sydtyrolen

Klicka en ruta nedan för Resfakta, Pris, m.m.

Översikt

Översikt

Vandring på kastanjeleden i Sydtyrolen

Vandringen på kastanjeleden i Sydtyrolen har en nästan tidlös karaktär. Leden slingrar sig längs dalsidan ovanför Eisackfloden och bjuder på fantastiska utsikter mot Dolomiterna och ett landskap där borgar, slott och traditionella lantgårdar skapar en unik kulturmiljö.

Under vandringen rör du dig genom kastanjelundar, fruktodlingar och vingårdar som producerar några av regionens mest uppskattade viner. Här möts du av dofter, färger och ett lugn som är typiskt för Sydtyrolens mjuka dalgångar.

Hösten är kanske den mest stämningsfulla tiden att följa leden. När löven skiftar färg och kastanjefrukterna faller till marken förvandlas stigarna till ett fyrverkeri av färger som lockar både lokalbor och utomsocknes 🙂

Samtidigt inleds den traditionella Törggele-säsongen. Längs leden håller små värdshus, så kallade Buschenschänke och Hofschänke, öppet och du kan slå dig ner och njuta av regionala rätter, lokalt vin och naturligtvis rostade kastanjer. Riktigt mysigt!

En av dagarna går turen över den vidsträckta Seiser Alm, Europas största fäbodområde, där de öppna ängarna och de dramatiska bergsformationerna skapar en oförglömlig kuliss.

På vägen får du också möjlighet att upptäcka konstnärsbyn Klausen och de livfulla städerna Brixen och Bozen – platser där historia, kultur och vardagsliv möts på ett sätt som känns både äkta och inspirerande.

Läs om vandring på egen hand i Alperna.

Program

Dagsprogram

DAG 1: Resa på egen hand till Brixen/Bressanone

Välkommen till Sydtyrolens äldsta stad!

Brixen är en färgrik och livlig stad, full av historia, arkitektur, kultur och konst. Flanera genom gamla stan med dess mysiga gränder och beskåda biskopens ståtliga renässanspalats.

Ankomst till ditt boende. Har du har köpt utskrivet informationspaket så finns det här.

Övernattning i Brixen. Exempelboende: Hotel Residence Gasser.

DAG 2: Brixen - klostret Neustift/Novacella - Feldthurns/Velturno

Turen börjar med en transfer (ingår) till augustinerklostret Neustift/Novacella. Klostret driver en av världens äldsta vingårdar och producerar några av regionens mest utsökta vita viner, som Sylvaner och Müller Thurgau.

Du går söderut, högt över dalen där floden Eisack/Isarco flyter. Kastanjeleden, Keschtnweg som den kallas i lokalt, går genom vingårdar och soliga dungar med kastanjeträd till den vackra orten Feldthurns. På grund av sitt behagliga klimat var Feldthurns genom århundrandena ett populärt sommarresidens för välbärgade adelsfamiljer. Orten är inte bara omgiven av stora kastanjer utan har ett fantastiskt läge med magiska vyer över Dolomiterna.

Övernattning i Feldthurns. Exempelboende: Feldthurnerhof.

15 km – 5 timmar.
Höjdmeter: ↑ 720 m, ↓ 470 m.

Tid:
Kondition:
Teknik:

DAG 3: Feldthurns - Barbian/Barbiano

Dagens vandring bjuder på flera höjdpunkter: Det vackra klostret Säben/Sabiona, Tyrolens akropolis, högt beläget på en klippa och inbäddat mellan lummiga vingårdar, är fascinerande. Arkeologiska fynd från romartiden visar att den kristna tron spreds över hela Sydtyrolen från detta andliga centrum.

Du passerar lilla Klausen, ansett som en Sydtyrolens vackraste orter och dessutom ett kulturellt hem för konstnärer och poeter. Dagens mål är Barbian/Barbiano, inbäddat i ett ljuvligt landskap, högt över Eisackdalen.

Övernattning i Barbian. Exempelboende: Gasthof Kircher Sepp.

16 km – 6 timmar.
Höjdmeter: ↑ 780 m, ↓ 800 m.

Tid:
Kondition:
Teknik:

DAG 4: Barbian - Klobenstein/Collalbo

Du vandrar genom fruktodlingar, ljusa skogar och över gröna ängar till den populära skidorten Klobenstein/Collalbo på Ritten/Renon-platån. På sommaren förvandlas regionen till ett naturparadis för vandrare som älskar vackra vyer. På vägen kan du göra en kort omväg till en klippa med förhistoriska inskriptioner. 

Övernattning i Klobenstein. Exempelboende: Hotel Dolomiten.

15 km – 6 timmar.

Höjdmeter: ↑ 710 m, ↓ 400 m.

Tid:
Kondition:
Teknik:

DAG 5: Rittenplatåns jordpyramider

Idag bjuds det på lätt vandring, märkliga geologiska formationer och en tågresa till utgångspunkten!

Panormavandringen på Rittenplatån tar dig förbi den lilla biotopdammen Kematen och vidare till jordpyramiderna på Ritten. Det är smala jordpelare skapade för mycket länge sedan.

Under vandringen har du fascinerande vyer över Sydtyrolens berg. Väl framme i Oberbozen tar du tåget tillbaka till Klobenstein.

Övernattning i Klobenstein.

Samma boende som föregående dag.

11 km – 4 timmar.

Höjdmeter: ↑ 400 m, ↓ 370 m.

Tid:
Kondition:
Teknik:

DAG 6: Klobenstein - Bozen/Bolzano

Dagens mål är den höga medeltida borgen Runkelstein/Castel Roncolo. Vandringen är enkel men lång så börja dagen i tid. På vägen passerar du herrgårdar, bondgårdar och värdshus omgivna av åkrar, ängar och fruktodlingar. Som vanligt med härliga vyer! Från Runkelstein tar du bussen till Bozen eller så går du hela vägen.

Övernattning i Bozen. Exempelboende: Hotel Regina Bozen.

18 km – 8 timmar.

Höjdmeter: ↑ 590 m, ↓ 1.400 m.

Tid:
Kondition:
Teknik:

DAG 7: Seiser Alm/Alpe di Siusi

Du tar buss och linbana till Compatsch/Compaccio (1.850 m) där dagens fantastiska rundvandring börjar. Fäbodregionen Seiser Alm på sammanlagt 56 km2 är Europas största sammanhängande fäbodområde på 1.680 – 2.350 meters höjd. Du går över gröna fäbodängar med vyer över mäktiga Plattkofel och andra imponerande berg. Här finns gott om fäbodgårdar och mysiga alpstugor som erbjuder på god mat och dryck.

Njut av enastående utsikt över Dolomiternas taggiga bergskammar i ett färgrikt kulturlandskap. Från Compatsch tar du liften ner och sedan buss tillbaka till Bozen.

Övernattning i Bozen.

Samma boende som föregående dag.

13 km – 4 timmar.

Höjdmeter: ↑ 460 m, ↓ 500 m.

Tid:
Kondition:
Teknik:

DAG 8: Extranatt eller avresa på egen hand

Vill du så kan du lägga till en extranatt i Bozen eller annan ort.

Resfakta

Resfakta

Reseperiod: 01.05.2026-25.10.2026 (sista ankomstdag)

Ankomstdag: Valfri

8 dagar, varav 6 vandringsdagar.

Följande ingår i vandringen på kastanjeleden i Sydtyrolen:

  • 7 övernattningar med frukost
  • Bagagetransport
  • Ritten Card i tre dagar för bland annat linbana och buss
  • App för GPS-navigation med karta, roadbook, boenden m.m.
  • Lokal servicetelefon tillgänglig 24/7: Engelska

Austria Travels service ingår:

  • Tips inför din resa
  • Tips om vandring
  • Tips om navigering
  • GPX-tracks för GPS-navigation
  • Tips om användning av GPX-tracks för GPS
  • Utrustningslista för vandring
  • Austria Travels servicetelefon tillgänglig 24/7

Reseinformation inklusive tips och utrustningslista får du efter att slutbetalning skett men senast 14 dagar före ankomstdagen.

Tillval:
Tillvalen ska beställas i samband med din bokning.

  • Fysiskt informationspaket (=appens innehåll) på engelska, per rum. Levereras till första boendet.
  • Extranätter

Boende

Boende på Gasthof och hotell
Boendet är på trevliga familjeägda 3- och 4-stjärniga hotell och Gasthof (=värdshus). Du bor i rum med dusch/bad och WC, oftast med balkong.

Bagagetransport ingår
Ditt bagage transporteras till nästa boende. Ta bara med det du behöver för dagens etapp.

Vill du stanna längre?
Inga problem: Lägg till en eller flera extranätter på valfri ort.

Måltider

Mysiga matställen
Du kommer till värdshus och restauranger längs vägen. Pröva den goda traditionella mat som bjuds, ofta husmanskost. Kombinera gärna med lokala drycker och specialiteter.

Middag
Det finns gott om restauranger. Du kan äta middag på hotellet eller på restauranger på orten där du övernattar.

Vandringen

Underlag
Vandringen går huvudsakligen på stigar och grus- och skogsvägar. Nära samhällen förekommer även asfalterade gator.

Enkla och medelsvåra dagsturer
Dagsturerna är korta eller medellånga och inte tekniskt svåra. Branta avsnitt kan förekomma och upplevas ansträngande.

Tempo
Startar du i tid på morgonen kan du gå i egen takt. Ta dig tid att njuta av de vackra omgivningarna. Räkna med 6 timmars vandring netto per dag. Med många pauser eller vid långsamt tempo kan det ta längre tid. För den som är snabb kan det gå fortare.

För dig med medelgod kondition
Passar för vuxna i alla åldrar och familjer med äldre barn förutsatt personlig förmåga och kondition.

Alternativa rutter
Flera dagar erbjuds alternativa rutter med varierande svårighetsgrad och längd.

Turen kan genomföras i alla väder

Utrustning

Rekommenderad utrustning
Enkel vandringsutrustning är tillräcklig. Gå gärna i lätta kängor men annars i bra vandringsskor. Du behöver skydd mot sol, värme, regn, vind och kyla. Det betyder till exempel keps, solglasögon, regnkläder, varm tröja och liknande.

Övrigt

Lämplig för äldre barn
Turen är lämplig för barn från cirka 10 år med passande förmåga och inställning.

Ta med hund
Det finns möjlighet att i mån av tillgänglighet ta med dig 1-2 hundar. En extrakostnad på 15-25 € per hund och natt tillkommer och betalas på plats. Observera att du med hund har begränsad tillgång till hotellets faciliteter.

Läs mer om vandring med hund.

Läs mer om att resa med hund.

Karta

Karta - Vandra på kastanjeleden i Sydtyrolen

Pris

Pris

Alla priser gäller en person.

  Dubbelrum Trippelrum Enkelrum
01.05.2026-24.06.2026 11 495 kr 10 495 kr 13 395 kr
25.06.2026-31.07.2026
01.09.2026-11.10.2026
11 895 kr 10 895 kr 14 295 kr
01.08.2026-31.08.2026 12 295 kr 11 295 kr 14 695 kr
12.10.2026-25.10.2026 11 695 kr 10 695 kr 13 595 kr
Informationspaket 450 kr
Tillägg för ensamresenär 2 000 kr
Extranätter På förfrågan
Transfer På förfrågan

 

Lokal skatt tillkommer på 2-4 € per person och natt för personer fyllda 15 år. Betalas på plats.

Vill du stanna längre?
Inga problem: Lägg till en eller flera extranätter på valfri ort.

Resa

Resa

Utgångspunkt

Brixen/Bressanone i Sydtyrolen i Italien.

Resa med bil

Åk till ditt boende. I Brixen finns gratis parkering.

Resa med kollektivtrafik

München – Brixen 225 km 3,5 h med 0 byten

Innsbruck – Brixen 80 km 1,5 h med 1 byte

Så reser du med kollektivtrafik i Sydtyrolen.

Så reser du med tåg till Alperna.

Resa med flyg

Flera flygplatser är möjliga, exempelvis Innsbruck, Milano (Bergamo), München, Venedig och Verona.

Från framför allt Innsbruck, München och Verona finns goda förbindelser med kollektivtrafik.

München har flera dagliga direktflyg från flygplatser i Norden, men något längre transfertider.

Återresa

Från Bozen/Bolzano.

Övrigt

Övrigt

Kost

Särskild kost kan arrangeras utan extra kostnad.

Resan har ännu inte blivit recenserad

Inga kommentarer