Översikt
Översikt
Vandra i Salzkammergut 8 dagar
På din vandring i Salzkammergut fascineras du över landskapets bedårande skönhet.
Natur och kultur står i samklang under denna vandring och ger fina förutsättningar för en upplevelserik vandringsvecka.
Du får uppleva underbara vyer, vandra över sound-of-music-ängar och upptäcka spännande natur.
Denna vecka kommer du till vackra Sankt Wolfgang vid Wolfgangsee. En natt tillbringar du i världsberömda Hallstatt. Du vandrar längs flera av Salzkammerguts finaste sjöar. Imponerade berg som Schafberg och glaciärtäckta Dachstein följer dig på vandringen.
Vandringen börjar och slutar i Bad Ischl, där kejsar Franz Joseph tillbringade sina somrar.
Salzkammergut med Hallstatt och Dachstein
Salzkammergut är ett kulturlandskap sydost om Salzburg och var ursprungligen känt för sina saltgruvor.
Det är bekant för vackra sjöar som Mondsee, Traunsee, Hallstattsjön och Wolfgangsee samt berg som det 2.995 meter höga glaciärtäckta Dachstein och orter som Hallstatt, Sankt Wolfgang, Bad Ischl och Altaussee.
1997 sattes kulturlandskapet Salzkammergut Hallstatt Dachstein upp på UNESCOs världsarvslista.
Läs om Austria Travels vandringsresor.
Läs om vandring på egen hand i Alperna.
Hej
Nu har jag och min fru tittat på olika vandringsteman i Österrike och vi har nu kommit fram till att er 8 dagars tur skulle passa oss fast vi har aldrig vandrat i alperna, vi har viss kännedom om området. Hur går vi nu tillväga. Vi beräknar att vara i Bad Ischl den 12 september.
Med vänlig hälsning
Bengt J
Hej Bengt, så kul att ni vill vandra med oss i Österrike! Det är bara att skicka in en bokningsförfrågan så kollar upp tillgänglighet. Vi skickar en bokningsbekräftelse så snabbt vi kan. Jag tippar på att det kan ta 3-4 dagar.
Vi hörs!